event burgee venue burgee

Falmouth Sailing Week 2021

Carrick Roads

Results are provisional as of 9:12 on August 12, 2021

RSC - J Fleet - 10/8

Start: YTC boats, Finishes: Finish time, Time: 1305
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3018 J Wild Goose 14 Mike Conlin 967 1305 14:25:32 1:20:32 1:23:17 1.0
3049 J Aries 737 David Mitchell 1091 1305 14:42:02 1:37:02 1:28:56 2.0
3097 J Wild Affair 3421 Abigail Rickard 1068 1305 14:40:35 1:35:35 1:29:30 3.0
3042 J Lottie 675 Michael Robson 1098 1305 14:49:08 1:44:08 1:34:50 4.0
3072 J Bluebird 222 Nicholas Denning 1060 1305 15:07:27 2:02:27 1:55:31 5.0
  J Dog Tired 8252 Jack Lippold 1033     DNC   7.0

RSC - E Fleet - 10/8

Start: Rustler/Piper, Finishes: Place, Time: 1310
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3007 E Ailsa 48 John Hindmarsh   1310 14:45:12 1:35:12 1:35:12 1.0
2979 E Ruadh 57 Nicholas Gore   1310 14:46:14 1:36:14 1:36:14 2.0
3073 E Kelpie 36 Bob Edwards   1310 14:47:38 1:37:38 1:37:38 3.0
2929 E Sophie 22 Simone Kennett   1310 14:48:01 1:38:01 1:38:01 4.0
2935 E Timpani 21 Glenn Torpy   1310 14:54:21 1:44:21 1:44:21 5.0
3070 E Caryn 6 Roger Best   1310 14:54:24 1:44:24 1:44:24 6.0
  E Clara 16 James Bedford       DNC   9.0
3006 E Piccolino 56 Charles Taylor       DNC   9.0

RSC - H Fleet - 10/8

Start: Shrimper 19, Finishes: Place, Time: 1315
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3043 H Jackdaw 626 Stuart Sly   1315 14:54:07 1:39:07 1:39:07 1.0
  H Sterren Vor 518 Miles Pinchin   1315 14:57:25 1:42:25 1:42:25 2.0
2938 H Firefly 1154 Tony Wright   1315 15:04:14 1:49:14 1:49:14 3.0
2986 H Alcina 976 Philip Swatman   1315 15:08:28 1:53:28 1:53:28 4.0
2980 H Guilan Dhiu 334 Caroline Smith   1315 15:11:50 1:56:50 1:56:50 5.0
2926 H Moondance 816 Andy Noble   1315 15:15:07 2:00:07 2:00:07 6.0
  H Jebedee 119 Christopher Whiteley   1315 15:18:54 2:03:54 2:03:54 7.0
2962 H Alethea 381 Timothy Keeling   1315 15:29:07 2:14:07 2:14:07 8.0
2928 H Reward 842 Alan Mills   1315 15:32:46 2:17:46 2:17:46 9.0
3080 H Day Dream 1131 Simon Ambler       DNC   15.0
2932 H Ysella 298 Brian Phipps       DNC   15.0
3005 H Escargot 320 Julian Dingle       DNC   15.0
3023 H Curlew 209 Peter Dallow       DNC   15.0
3044 H Ze 399 Neal Griffith       DNC   15.0

RSC - B Fleet - 10/8

Start: L&SWB, Finishes: Finish time, Time: 1355
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3038 B Moon 58 Trevor Murphy 1.03 1355 15:04:20 1:09:20 1:11:25 1.0
  B Abigail Rose 32 Steve Trevor 1.03 1355 15:05:21 1:10:21 1:12:28 2.0
3092 B Winnie 10 Arthur Williams 1.01 1355 15:07:19 1:12:19 1:13:02 3.0
3036 B Rebecca 24 Chris De Glanville 1.025 1355 15:06:32 1:11:32 1:13:19 4.0
3009 B Lottie 28 Philip Slater 0.975 1355 15:10:51 1:15:51 1:13:57 5.0
3104 B Agnes 33 Ben Seller 1 1355 15:09:50 1:14:50 1:14:50 6.0
3067 B Helen Mary 11 Kevin Andrew 1.02 1355 15:08:29 1:13:29 1:14:57 7.0
3037 B Rita 18 John Peters 1.04 1355 15:07:15 1:12:15 1:15:08 8.0
3004 B Cousin Jinny 56 Tim Pearce 1.03 1355 15:10:06 1:15:06 1:17:21 9.0
  B Mabel 41 Brian Chenoweth 1 1355 15:13:21 1:18:21 1:18:21 10.0
3060 B Florence 31 Lynda Handley 1.02 1355 15:15:49 1:20:49 1:22:26 11.0
2924 B Evelyn 15 Roseland Working Boat Syndicate 1.015     DNC   14.0
3001 B Demelza 23 John Andrew 1.02     DNC   14.0

RSC - V Fleet - 10/8

Start: Sunbeams, Finishes: Place, Time: 1405
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3115 V Audry 19 Roger Ford S. Sawyer   1405 15:14:32 1:09:32 1:09:32 1.0
3039 V Misty 67 Roger Wickens   1405 15:15:37 1:10:37 1:10:37 2.0
3098 V Pixy 7 John Fox   1405 15:15:39 1:10:39 1:10:39 3.0
2934 V Pintail 35 Paul Pullen   1405 15:15:52 1:10:52 1:10:52 4.0
2993 V Whimsey 5 David & Emma Mantle   1405 15:16:22 1:11:22 1:11:22 5.0
3015 V Joy 2 Martin Evans   1405 15:17:44 1:12:44 1:12:44 6.0
3011 V Clary 8 David Liddington   1405 15:18:42 1:13:42 1:13:42 7.0
2968 V Mayfly 15 Andy Stevenson   1405 15:26:40 1:21:40 1:21:40 8.0
3117 V Tiffany 71 David Grylls       DNC   11.0
3105 V Racy Lady 48 David Richards       DNC   11.0

RSC - W Fleet - 10/8

Start: Ajax, Finishes: Place, Time: 1410
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
2990 W Polly Oliver 17 Mike Clayton   1410 15:23:45 1:13:45 1:13:45 1.0
2953 W Polyphemus 40 John Howard   1410 15:24:35 1:14:35 1:14:35 2.0
2999 W Athena 56 Rob Geddes-Brown   1410 15:25:17 1:15:17 1:15:17 3.0
3000 W Pintail 36 Richard Bown   1410 15:25:36 1:15:36 1:15:36 4.0
2931 W Achilles 48 Richard Townshend   1410 15:30:49 1:20:49 1:20:49 5.0
3056 W Artemis 21 Ian Woods   1410 15:31:06 1:21:06 1:21:06 6.0
3084 W Kittywake 27 Martin Eddy   1410 15:32:41 1:22:41 1:22:41 7.0
2940 W Diomedes 67 Martyn Osborne   1410 15:33:13 1:23:13 1:23:13 8.0
2994 W Redoutable 32 Hereward Tresidder   1410 15:34:40 1:24:40 1:24:40 9.0
3087 W Persephone 33 Guy Ashton       DNC   11.0

RSC - G Fleet - 10/8

Start: Gaffers, Finishes: Finish time, Time: 1415
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
2944 G Charm 4 Nick Bradley 0.87 1415 15:35:08 1:20:08 1:09:43 1.0
  G Tom Tit 3 David Carne 1 1415 15:25:48 1:10:48 1:10:48 2.0
3075 G Kathleen 7 Jack Glasson 0.97 1415 15:28:43 1:13:43 1:11:30 3.0
3125 G Magpie of Mylor T20 01 David Brunyee 0.86 1415 15:38:22 1:23:22 1:11:42 4.0
2942 G Katy 67 Sue Grigg 0.87 1415 15:37:37 1:22:37 1:11:53 5.0
3083 G Scallywag Z7 Andy Platt 0.97 1415 15:29:26 1:14:26 1:12:12 6.0
3066 G Jeangenie 13 David Spargo 0.87 1415 15:39:35 1:24:35 1:13:35 7.0
3002 G Clementine 49 Victor Franks Alan Perham 0.87 1415 15:40:18 1:25:18 1:14:13 8.0
2936 G Miss Agnes 1 Michael Rangecroft 0.86 1415 15:47:50 1:32:50 1:19:50 9.0
3016 G Dragon Fly Z8 Mike Maguire 0.97     RET   12.0
3088 G Mizpah Z8 Lionel Hoare 0.98     DNC   12.0

RSC - D Fleet - 10/8

Start: SMOD, Finishes: Place, Time: 1420
Order ID Fleet Boat Name Sail Number HelmName rating Start Finish Elapsed Corrected Points
3089 D Merlin 11 Charles Bray   1420 15:54:36 1:34:36 1:34:36 1.0
2964 D Choochky 33 Ian Lamond   1420 15:59:33 1:39:33 1:39:33 2.0
  D Helena 43     1420 16:15:00 1:55:00 1:55:00 3.0
2947 D Thunderfly 45 Toby Stubbs       DNC   5.0

pofsa.co.uk/fsw.htm
raceoffice@falmouthsailingweek.org

falmouthweek.co.uk/sailing-week/
raceoffice@falmouthsailingweek.org

Sailwave Scoring Software 2.28.0
www.sailwave.com